Nowa rzeczywistość wymusza szereg zmian legislacyjnych
Prawo | Politycy i organizacje pozarządowe zastanawiają się, jak ująć cyfryzację w ramy prawne katarzyna kucharczyk urszula zielińska
W minionym roku weszło w życie najwięcej przepisów od 1918 r. Gdybyśmy chcieli mieć pewność, że jesteśmy na bieżąco, musielibyśmy na czytanie aktów prawnych poświęcić 4 godziny i 38 minut każdego dnia roboczego – wyliczyła firma Grant Thornton.
Najczęściej regulowane są kwestie prawno-sądowe oraz infrastrukturalne (dotyczące budownictwa, energetyki czy transportu). Jednym z czynników wymuszających konieczność zmian legislacyjnych jest postęp technologiczny.
Zmiany, zmiany
Dużo dzieje się m.in. w finansach. Sektor w tym roku zmierzy się z wdrożeniem zapisów dyrektywy PSD2, dotyczącej usług płatniczych.
– Jednym z niezaprzeczalnych sukcesów nowych rozwiązań w administracji jest wdrożenie systemu Jednolitego Pliku Kontrolnego – mówi z kolei Michał Jaworski, dyrektor strategii technologicznej Microsoftu.
Dodaje, że dzięki tej aplikacji minister finansów może na bieżąco dostawać raport o zmianach i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta