Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polityka patriotycznego frazesu

16 stycznia 2018 | Publicystyka, Opinie

Aleksander hall Rząd Prawa i Sprawiedliwości posługuje się patriotyczną, godnościową retoryką. Jednak gdy przyjrzymy się bliżej realizowanej przez niego polityce, okazuje się, że podejmowane działania pozostają w sprzeczności z polskim interesem narodowym – pisze publicysta.

Co najmniej kilka czynników wpływa na utrzymywanie się wysokiego poparcia dla rządów Prawa i Sprawiedliwości. Jednym z nich jest niewątpliwie patriotyczna retoryka, jaką posługuje się to ugrupowanie, próbując tłumaczyć Polakom swą politykę zagraniczną, w szczególności prowadzoną w Unii Europejskiej. Spróbuję w wielkim skrócie przedstawić to tłumaczenie.

PiS twierdzi, że pod rządami koalicji PO-PSL, ale także we wcześniejszych fazach historii III Rzeczypospolitej Polska nie prowadziła polityki podmiotowej, zbytnio licząc się z interesami wielkich europejskich graczy (w szczególności Niemiec) i przejmując się tym, jak jesteśmy postrzegani w Brukseli, Berlinie i Paryżu.

„Powstanie z kolan"

Ta postawa miała rzekomo prowadzić do zaniedbywania naszych interesów i potulnego podporządkowywania się dyktatowi silniejszych. Stąd wzięło się określenie Polski pod rządami PO-PSL jako „niemiecko-rosyjskiego kondominium". Użył go Jarosław Kaczyński, będąc wówczas liderem opozycji. Stąd także zapowiedź „powstania z kolan", gdy PiS wygra wybory. Słyszeliśmy ją wielokrotnie podczas kampanii poprzedzającej wybory parlamentarne w 2015 roku.

Przesłanie polityków PiS i machiny propagandowej tego ugrupowania, jaką się stały publiczne media, obecnie jest następujące: prowadzimy politykę podmiotową i suwerenną, nic więc...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10952

Wydanie: 10952

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament