Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Roboty na dobre i na złe

16 stycznia 2018 | Rzecz o prawie | Anna Nowacka-Isaksson

W gminie Trelleborg robot decyduje, kto ma dostać zasiłek socjalny, a kto nie. Dzięki temu gmina wypłaciła w ubiegłym roku mniej zapomóg, a więcej osób otrzymało pracę. Śladem Trelleborga ruszy teraz 14 innych gmin.

Gdy algorytm rozpatruje podania o zasiłek, wielu pracowników socjalnych stało się zbędnych. Na ich miejsce gmina zatrudniła teraz osoby, które pomagają zasiłkobiorcom dostać pracę. Znając jednak tempo wzrostu wykorzystania sztucznej inteligencji w Szwecji, gdzie na 10 tys. pracowników przypada 212 robotów – co plasuje kraj na piątym miejscu w świecie, m.in po Japonii i Niemczech – wkrótce i ten zespół konsultantów zastąpi sztuczna inteligencja.

Robot analizujący wnioski o zasiłek weryfikuje informacje ze skarbówki i z biura pośrednictwa pracy. Jest w stanie szybko podjąć decyzję, czy wnioskodawca ma prawo do pieniędzy czy nie. By otrzymać zasiłek trzeba udowodnić, że się szuka pracy. Cały proces trwa przeciętnie minutę. W efekcie innowacji w ubiegłym roku 450 mieszkańców gminy wyzwoliło się z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Wydanie: 10952

Wydanie: 10952

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament