Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Na podatników nałożono kolejne obowiązki

18 kwietnia 2019 | Raporty RZ | Adam Mariański, Joanna Majcherczak

NOWE PRAWO | Niemal każde racjonalne działanie uczestników obrotu gospodarczego może stanowić schemat podatkowy.

 

Obserwowane w ostatnich latach zaostrzenie polityki fiskalnej wobec podatników przejawia się nie tylko w licznych nowelizacjach przepisów prawa podatkowego, ale także we wzmożonych kontrolach podatników. Deklaracje podatkowe i dane pozyskiwane w wersji elektronicznej (np. JPK, Centralny Rejestr Faktur, TP-R), niezbędne do oceny prawidłowości dokonywanych przez podatnika rozliczeń, okazały się jednak niewystarczającym narzędziem w walce z oszustwami podatkowymi. Polska administracja skarbowa potrzebowała szybkiego dostępu do informacji o podejmowanych przez podatników działaniach w obszarze potencjalnego agresywnego planowania podatkowego. Instrumentem, który ma służyć ochronie dochodów budżetu państwa przed stosowanymi nadużyciami podatkowymi, jest mechanizm obowiązkowego ujawniania informacji o schematach podatkowych (Mandatory Disclosure Rules; dalej: MDR).

Polska wyszła przed szereg

Przepisy o MDR obowiązują od 1 stycznia 2019 r. i są efektem implementacji dyrektywy Rady (UE) 2018/822 z 25 maja 2018 r., która zmieniła wcześniejszą dyrektywę 2011/16/UE. Zgodnie z nią państwa członkowskie zobowiązane były do przyjęcia i opublikowania do 31 grudnia 2019 r. przepisów dotyczących wykonania unijnych regulacji. Obowiązkowe stosowanie przepisów miało mieć miejsce najpóźniej od 1 lipca 2020 r....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11335

Wydanie: 11335

Spis treści
Zamów abonament