Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Oporni będą musieli płacić

18 kwietnia 2019 | Raporty RZ | Bartosz Rodak

KARY | Za niewypełnianie nowych obowiązków raportowych i organizacyjnych grożą sankcje karne skarbowe i administracyjne.

 

Autorzy zmian zapewniają, że przyjęte rozwiązania dają gwarancję prawidłowej ochrony praw podatników i podmiotów przekazujących informacje o schematach oraz skutecznie zrealizują zakładany cel nowych przepisów. Wydaje się to jednak, przynajmniej częściowo, wyłącznie pustą obietnicą.

Odpowiedzialność karna skarbowa...

Nowy art. 80f kodeksu karnego skarbowego przewiduje odpowiedzialność za umyślne popełnienie licznych czynów zabronionych zagrożonych w zasadzie wyłącznie grzywnami (dla wykroczeń przewidziane są inne kary, ale ich dotkliwość jest relatywnie niewielka). Karane jest w uproszczeniu:

1) niewypełnienie obowiązków raportowych wobec organów,

2) niewywiązanie się z obowiązków informowania innych uczestników obrotu o ciążących na nich ciężarach związanych z MDR.

Przepisy k.k.s. przewidują kary wynoszące maksymalnie – w teorii – 21,6 mln zł (co jednak w praktyce wydaje się karą niemożliwą do nałożenia), przy czym dotyczą naruszenia podstawowych reguł związanych z raportowaniem.

...i administracyjna

Drugie rozwiązanie ma dyscyplinować tych promotorów oraz podmioty zatrudniające promotorów lub faktycznie wypłacające im wynagrodzenie, którzy muszą – zgodnie z art. 86l o.p. – wprowadzić i stosować...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11335

Wydanie: 11335

Spis treści
Zamów abonament