Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Strach się bać

18 kwietnia 2019 | Raporty RZ | Krzysztof Wiśniewski

ANALIZA PRZYSZŁOŚCI | Regulacje dotyczące MDR są tak niejednoznaczne, że wątpliwe jest, iż pozostaną w obecym kształcie.

 

Obowiązek raportowania schematów podatkowych, wprowadzony do ordynacji podatkowej 1 stycznia 2019 r., jest rozwiązaniem nowym i jego przyszłość w krajowych regulacjach prawnopodatkowych jeszcze nie jest jednoznacznie określona. Nie należy jednak liczyć na jego całkowite wyeliminowanie, jako że wynika on z dyrektywy Rady (UE) 2018/822 z 25 maja 2018 r. Obowiązek unijny dotyczy jednak wyłącznie raportowania transgranicznego, a nie krajowego.

Polska niewątpliwie jest liderem we wdrażaniu postanowień ww. dyrektywy do systemu prawa podatkowego krajowego. W większości krajów Unii Europejskiej toczą się dopiero dyskusje i konsultacje dotyczące wdrożenia przepisów dyrektywy do porządków krajowych, ponieważ dyrektywa wskazuje termin do 31 grudnia 2019 r. Polska zdaje się więc pretendować do miana przodownika legislacyjnego Europy.

Nasi włodarze postanowili wyprzedzić całą Europę także pod względem zakresu obowiązku raportowania, o czym świadczy objęcie nim nie tylko transakcji transgranicznych, ale także krajowych, jak również schematów w zakresie VAT, o czym w dyrektywie nie ma ani słowa. Niestety, potrzeby Ministerstwa Finansów rozminęły się w obszarze legislacyjnym z treścią uchwalonych przepisów, o czym świadczą wydane objaśnienia, w wielu obszarach nie do końca zgodne z brzmieniem przepisów ustawy podatkowej....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11335

Wydanie: 11335

Spis treści
Zamów abonament