Za dni zamkniętych szkół zasiłek opiekuńczy lub kodeksowa opieka
Z powodu strajku nauczycieli wielu rodziców musiało czasowo zaprzestać wykonywania pracy zarobkowej, by zaopiekować się dziećmi. Każdy ubezpieczony może wystąpić w tych okolicznościach o zasiłek opiekuńczy. Pracownicy mogą też wnioskować o urlop wypoczynkowy (w tym na żądanie) czy zwolnienie od pracy z art. 188 kodeksu pracy.
Zasiłek opiekuńczy
Zasiłek opiekuńczy to świadczenie z ubezpieczenia społecznego przysługujące w razie sprawowania opieki nad członkiem rodziny osobie, która podlega ubezpieczeniu chorobowemu (obowiązkowo lub dobrowolnie). Prawo do niego należy się od pierwszego dnia ubezpieczenia chorobowego, bez okresu wyczekiwania.
Zasiłek ten przysługuje m.in. przedsiębiorcy czy zatrudnionemu, jeśli nie może wykonywać pracy z powodu konieczności osobistego opiekowania się dzieckiem, które nie ukończyło 8 lat, gdy wystąpiła jedna z następujących sytuacji:
- nieprzewidziane zamknięcie żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do których dziecko uczęszcza,
- konieczność izolacji dziecka z powodu podejrzenia o nosicielstwo choroby zakaźnej,
- choroba niani, z którą zawarto umowę uaktywniającą, lub dziennego opiekuna, którzy opiekują się dzieckiem,
- poród lub choroba współmałżonka lub rodzica dziecka, którzy stale opiekują się dzieckiem, a poród lub choroba uniemożliwia tę opiekę,
- pobyt w szpitalu albo innej placówce leczniczej współmałżonka lub rodzica dziecka, którzy stale opiekują się dzieckiem.
Dodatkowym warunkiem niezbędnym do otrzymania zasiłku opiekuńczego jest brak innych członków rodziny pozostających we wspólnym gospodarstwie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta