Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak działa MDR w praktyce

18 kwietnia 2019 | Raporty RZ | Marta Napieralska

KAZUS | Skutkiem przekształcenia spółki z o.o. w komandytową jest faktycznie niższy podatek do zapłaty.

 

Jednym z najczęściej występujących w praktyce procesów restrukturyzacyjnych jest przekształcenie spółki z o.o. w spółkę komandytową. Proces ten, niebudzący dotąd większych wątpliwości, musi obecnie zostać poddany analizie w kontekście regulacji o MDR.

Trudno zaprzeczyć, że jednym z pożądanych efektów przekształcenia jest doprowadzenie do braku podwójnego opodatkowania podatkiem dochodowym. Sam ten fakt nie może jednak – jak się wydaje – stanowić o istocie tego procesu. Zastanówmy się zatem, czy przekształcenie, jako powszechnie występujący proces, powoduje obowiązek raportowania.

Kazus

Wspólnicy ABC sp. z o.o. z siedzibą w Bytomiu zdecydowali o przekształceniu jej w spółkę komandytową. Przychody spółki w poprzedzającym roku obrotowym przekroczyły równowartość 11 mln euro. Wspólnikami spółki są dwie osoby fizyczne będące polskimi rezydentami do celów podatkowych, które jednocześnie są członkami zarządu spółki. Decyzję o przekształceniu wspólnicy podjęli ze względu na korzyści związane z opodatkowaniem zysków, ale także aby zapewnić wspólnikom bezpieczeństwo w kontekście odpowiedzialności za zobowiązania spółki.

Obsługę procesu przekształcenia spółka zleciła kancelarii prawnej, która zastosowała...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11335

Wydanie: 11335

Spis treści
Zamów abonament