Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kontrakt cywilny zapewni więcej niż etat

18 kwietnia 2019 | Kadry i Płace | Włodzimierz Głowacki

W umowie o współpracy firma może sobie zastrzec wyłączność usług specjalisty IT, a także zagwarantować, że nie będzie on mógł odejść przed ukończeniem projektu.

W poprzednim tekście z cyklu omówiliśmy kwestię stosowania tradycyjnej umowy o pracę w branży IT. Nie gwarantuje ona jednak zatrzymania pracownika – nie jest narzędziem do tego przeznaczonym. Czy są zatem sposoby, aby faktycznie zapobiec nagłemu odejściu specjalisty od IT lub przejęciu go przez inną firmę?

Lojalność za naukę

Istnieją narzędzia umożliwiające zatrzymanie pracownika w firmie na pewien czas, nie dłuższy jednak niż 3 lata. Takim narzędziem – stosowanym w celu ograniczenia migracji kluczowego personelu, któremu pracodawca zapewnia możliwość podnoszenia kwalifikacji – są tzw. porozumienia lojalnościowe.

Firma IT, która kieruje pracownika na szkolenie podnoszące jego kwalifikacje oraz umiejętności i ponosi z tego tytułu koszty, w ramach odrębnej umowy z tą osobą zobowiązuje ją do pozostawania w stosunku zatrudnienia po ukończeniu nauki. Takie zobowiązanie trzeba zawrzeć na piśmie pod rygorem nieważności.

Co istotne, to porozumienie nie kreuje po stronie pracownika prawa do pozostawania w zatrudnieniu. Pracodawca może zatem w tym okresie rozwiązać umowę z taką osobą.

Zawarcie ww. umowy nie pozbawia bezwzględnie pracownika możliwości rozwiązania stosunku pracy. Mogą go jednak przed tym powstrzymać określone w umowie warunki zwrotu kosztów...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11335

Wydanie: 11335

Spis treści
Zamów abonament