Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kuszące alternatywne zyski

18 kwietnia 2019 | Moje pieniądze | Ewa Bednarz
Coraz wolniej wzrastają ceny win. Wprawdzie indeks Knigth Frank wzrósł w ubiegłym roku o 9 proc., ale spowolnienie jest wyraźne
źródło: Shutterstock
Coraz wolniej wzrastają ceny win. Wprawdzie indeks Knigth Frank wzrósł w ubiegłym roku o 9 proc., ale spowolnienie jest wyraźne
źródło: Rzeczpospolita

Sztuka, zabytkowe samochody, a może wiekowe butelki z mocnym trunkiem. Sprawdzamy hity alternatywnych inwestycji.

 

Zachodni rynek inwestycji alternatywnych ulega transformacji. Wprawdzie wartościowo nadal góruje sztuka, ale pod względem stopy zwrotu zdecydowany prym wiedzie whisky – przynajmniej tak wynika z raportu Wealth 2019 przygotowanego przez firmę Knight Frank.

Na przetasowaniach najbardziej traci indeks samochodów klasycznych. Przed rokiem długoterminowe inwestycje w stare auta nie miały sobie równych. Po dziesięciu latach zysk z nich wynosił 404 proc., a po pięciu 129 proc.

W ubiegłym roku dziesięcioletni zarobek spadł do 258 proc. Nie zachwyca również zysk roczny, który wyniósł zaledwie 2 proc., choć i tak jest wyższy, niż zanosiło się po pierwszych trzech kwartałach ubiegłego roku, kiedy HAGI Classic Car Index, obliczany przez Historic Automobile Group International, zniżkował o 1 proc.

W porównaniu ze stopami zwrotu z lat 2017 i 2016, kiedy indeksy rosły wg Knight Frank odpowiednio o 9 i o 24 proc., to jednak kiepski wynik. W Polsce jest odwrotnie. Zainteresowanie samochodami klasycznymi, a zwłaszcza young timerami, zwiększa się z roku na rok. Podobnie jest z aukcjami, które są organizowane zaledwie od czterech lat. Ceny też rosną, a kolekcjonerów wciąż przybywa.

Obroty to nie zawsze zyski

Znacznie mniej zyskała w ubiegłym roku...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11335

Wydanie: 11335

Spis treści
Zamów abonament