Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czym jest schemat podatkowy

18 kwietnia 2019 | Raporty RZ | Konrad Dura

MDR | Nawet konsultacja lub sporządzenie opinii mogą być uznane za uzgodnienie objęte obowiązkiem raportowania.

 

Mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać, że raportowanie dotyczy wyłącznie relatywnie wąskiej grupy podmiotów, które stosują agresywną optymalizację podatkową i narażają Skarb Państwa na znaczące straty podatkowe. Nic bardziej mylnego. Ze względu na to, jak brzmi przyjęta przez polskiego ustawodawcę definicja schematu podatkowego oraz jak szeroko zakreślono obowiązki związane z raportowaniem, okazuje się, że regulacja, która weszła w życie z początkiem 2019 roku, dotknie w praktyce całej rzeszy podmiotów. Także tych, które optymalizacji nie planują ani nie planowały.

Przepisy regulujące obowiązek raportowania (MDR) rozróżniają trzy rodzaje schematów, które pociągają za sobą obowiązki związane z przekazywaniem informacji, tj.:

> schemat podatkowy,

> schemat podatkowy standaryzowany,

> schemat podatkowy transgraniczny.

Zgodnie z uzasadnieniem projektu ustawy wprowadzającej do polskiego porządku prawnego regulacje dotyczące MDR (ustawa z 23 października 2018 r., DzU z 2018 r., poz. 2193) schemat podatkowy może być pewnym rozwiązaniem intelektualnym, wypracowanym na podstawie znajomości przepisów prawa podatkowego i praktyki jego stosowania. Jest to zatem pewien sposób działania, który ma pozwolić na uzyskanie korzyści podatkowej.

W objaśnieniach MF z 31 stycznia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11335

Wydanie: 11335

Spis treści
Zamów abonament