Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zlecenie: prowizja albo stawka za godzinę

18 kwietnia 2019 | Kadry i Płace | Sylwia Puzynowska, Emilia Kalecka

Przepisów o minimalnej stawce godzinowej nie stosuje się wyłącznie do takiego zleceniobiorcy, który dostaje prowizję za pracę, o której miejscu i czasie wykonania sam decyduje.

 

Stawka godzinowa dla zleceniobiorców to przedmiot regulacji ustawy z 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (tekst jedn. DzU z 2018 r., poz. 2177). Jednak to nie w tym akcie normatywnym odnajdziemy wysokość stawki minimalnej. Minimalna stawka godzinowa ulega corocznej waloryzacji, a jej wysokość jest omawiana w ramach Rady Dialogu Społecznego. Ostatecznie ustalona kwota jest publikowana przez Radę Ministrów w rozporządzeniu.

Na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z 11 września 2018 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2019 r. (DzU poz. 1794), minimalna stawka od 1 stycznia 2019 r. wynosi 14,70 zł brutto za godzinę.

Zmiana umowy

Jeżeli zleceniodawca zawarł umowę zlecenia, w której określił płacę w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11335

Wydanie: 11335

Spis treści
Zamów abonament