Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Fiskus jednak sięgnie po test przedsiębiorcy

18 kwietnia 2019 | Ekonomia | Piotr Skwirowski
źródło: Rzeczpospolita

Ministerstwo Finansów chce oceniać, kto jest przedsiębiorcą, a kto nie. Dzięki danym z jednolitego pliku kontrolnego łatwo ustali, kto ile faktur wystawił w ciągu ostatniego roku czy dwóch.

 

Zapowiedź wprowadzenia testu przedsiębiorcy odsiewającego prawdziwych przedsiębiorców od tych, którzy idą na samozatrudnienie, pracując dla jednego pracodawcy, przyniósł najnowszy projekt aktualizacji programu konwergencji (APK), jaki co roku rząd wysyła do Brukseli. – Test rzeczywiście jest w projekcie APK, ale to rząd zdecyduje ostatecznie, czy go wprowadzi – przekonuje nieoficjalnie źródło w Ministerstwie Finansów (MF). – Rząd ma bardzo ambitne plany wydatkowe, to jeden z pomysłów, który ma pomóc je zrealizować.

Według szacunków MF, dzięki testowi przedsiębiorcy budżet zyskałby 1,2 mld zł rocznie. W tych wyliczeniach nie ma jednak prawdopodobnie wpływów z wyższych składek na ZUS.

Test dzieli rząd

– Trzymam kciuki, ale wiem, że to niewykonalne – tak pomysł wprowadzenia testu ocenił Jarosław Neneman, były wiceminister finansów. – Nawet jeśli uda się coś wymyślić, zbudować jakieś sito, to zawsze uda się też znaleźć sposoby na jego obejście. Znacznie lepiej jest tworzyć przepisy, które będą wyrównywać różnice w opodatkowaniu pracy i działalności gospodarczej – uważa Neneman.

– Dzięki danym, które...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11335

Wydanie: 11335

Spis treści
Zamów abonament