Bez zaangażowania doradcy trudno dziś uniknąć sporu z fiskusem
Trendy | Wzrasta zapotrzebowanie na usługi zapewniające podatnikom bezpieczeństwo. Przedsiębiorcy coraz częściej potrzebują pomocy we wdrażaniu nowych przepisów. Nie chcą się też już angażować w ryzykowne rozwiązania.
Liczne zmiany przepisów to już norma. Doradcy podatkowi, pytani o najważniejsze zmiany na rynku doradztwa, odpowiadają, że to nieustanna rewolucja. Co roku wdrażane są regulacje, które wymagają od przedsiębiorców nie tylko zmian systemów informatycznych i księgowych, ale też w wielu wypadkach modelu prowadzenia biznesu.
Jak wskazuje prof. Adam Mariański, szef Krajowej Rady Doradców Podatkowych, niezmiennym trendem jest rosnące zapotrzebowanie na doradztwo typu compliance, czyli takie, które pomaga prawidłowo wywiązać się z obowiązków podatkowych. Klientom zależy na wdrożeniu procedur zabezpieczających, by zminimalizować ryzyko sporu z fiskusem.
Trwałą tendencją jest wprowadzanie co roku przez ustawodawcę nowych przepisów, których celem jest uszczelnianie systemu podatkowego. Przykładem może być wdrażany stopniowo od połowy 2016 r. Jednolity Plik Kontrolny, który od 2018 r. jest już obowiązkowy dla wszystkich podatników. Inny przykład to obowiązujący od połowy 2018 r. system podzielonej płatności VAT.
Koniec optymalizacji
Obraz rynku doradztwa zmieniła też wprowadzona w połowie 2016 r. klauzula przeciw unikaniu opodatkowania (GAAR). Mimo iż miała być wymierzona w duże struktury optymalizacyjne, w praktyce dotyka też rozwiązań stosowanych przez firmy na co dzień....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta