Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nasza edukacja musi być gotowa na rewolucję AI

18 kwietnia 2019 | Prawo | Przemysław Wierzbicki

Czekające nas zmiany technologiczne wymuszą nowe podejście do myślenia człowieka o pracy i nauce. Zawody będą pojawiać się szybciej niż trwa średnia aktywność zawodowa człowieka. Wciąż będzie potrzebna nowa wiedza.

 

Czy chcemy, czy nie, sztuczna inteligencja będzie zmieniać naszą rzeczywistość – nasze dzieci będą pracować w ramach innej gospodarki niż ta, którą widzimy dzisiaj. Jeśli chcemy zapewnić im lepszą przyszłość powinniśmy zacząć się przygotowywać do wyzwań nowego rynku pracy – nie czekając aż znów prześcigną nas w tym inne kraje. Warto, by rząd zastanowił się nad koniecznością zmian, tym bardziej że duża część zmian nie wymaga w istocie fundamentalnych zmian i może już zacząć być wprowadzana.

Sztuczna inteligencja nadchodzi

Nieuchronna już digitalizacja działalności firm koncentrować się będzie wokół kwestii automatyzacji oraz przetwarzania dużych ilości danych (Big Data) – jednakże najważniejszym elementem wspólnym procesu digitalizacji będzie coraz szersze wykorzystanie technologii sztucznej inteligencji (AI). Już dzisiaj, w Europie Zachodniej, algorytmy sztucznej inteligencji pomagają w świadczeniu usług finansowych, prawnych, zdrowotnych i logistycznych. Za kilka lat staną się nieodzownym elementem działalności większości firm będą mniej lub bardziej rozbudowane systemy AI.

Co to oznacza dla rynku pracy? Zmianę, jakiej ludzkość nigdy nie doświadczyła w swoich dziejach. Prof. Cathy N. Davidson w swojej książce „The New Education" wieszczy, iż 65 proc. zawodów, które będą wykonywać za 15 lat obecni studenci, jeszcze nie istnieje....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11335

Wydanie: 11335

Spis treści
Zamów abonament