Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Gazociąg Baltic Pipe będzie na czas

18 kwietnia 2019 | Ekonomia | Tomasz Furman
źródło: materiały prasowe

Terminal LNG w Świnoujściu ma najwyższy poziom wykorzystania mocy w Europie – mówi Tomasz Stępień, prezes Gaz-Systemu.

 

Sztandarowym projektem związanym z rozwojem infrastruktury gazowej na polskim rynku jest budowa rurociągu Baltic Pipe, który ma umożliwić transport surowca z norweskich złóż do Polski. Na jakim etapie jest jego realizacja?

Właśnie zakończyliśmy kolejny istotny etap tej inwestycji zaplanowany na I kwartał tego roku. Mam na myśli złożenie kompletu raportów oddziaływania Baltic Pipe na środowisko w Danii, Szwecji i w Polsce. Istotne jest to, że w Danii i Szwecji są one częścią wniosków o wydanie pozwoleń na budowę. W ostatnim czasie bardzo ważne było dla nas także uzyskanie decyzji środowiskowej dla długiego, liczącego 191 km, gazociągu Goleniów–Lwówek. Pozwoli on bowiem, po powstaniu części podmorskiej, tłoczyć gaz z Baltic Pipe dalej na południe.

Jakie będą kolejne kroki?

Równolegle do uzyskiwania odpowiednich pozwoleń wdrożyliśmy strategię zakupową, mającą na celu nabycie niezbędnych materiałów, głównie rur do nowego gazociągu oraz zakontraktowania prac wykonawczych. Proces układania gazociągu podmorskiego planujemy rozpocząć po uzyskaniu ostatniego z wymaganych pozwoleń, co powinno nastąpić w II kwartale 2020 r. Długość tego odcinka – w zależności od wariantu trasy – wyniesie ok. 274 km lub ok. 278 km.

Kiedy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11335

Wydanie: 11335

Spis treści
Zamów abonament