Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pensja za lojalność byłego członka zarządu nie podlega składkom

18 kwietnia 2019 | Kadry i Płace | Marcin Nagórek

Pełnienie funkcji w zarządzie na podstawie powołania nie stanowi tytułu do ubezpieczeń w ZUS. Składek nie trzeba więc opłacać ani od wynagrodzenia członka zarządu, ani od odszkodowania za zakaz konkurencji obowiązujący po ustaniu stosunku organizacyjnego.

- Z naszej spółki odwołano członka zarządu. Nie miał zawartej ze spółką ani umowy o pracę, ani cywilnoprawnej na świadczenie usług. Była tylko uchwała wspólników. Zawarto z nim jednak tzw. umowę o zakazie konkurencji, przewidującą wypłatę odszkodowań przez kolejne dwa lata po ustaniu pełnienia funkcji. Czy to świadczenie będzie podlegać oskładkowaniu, jeśli samo wynagrodzenie nie było nimi obciążone? – pyta czytelnik.

Zgodnie z art. 201 § 4 kodeksu spółek handlowych (ustawa z 15 września 2000 r.; tekst jedn. DzU z 2019 r., poz. 505), członek zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest powoływany i odwoływany uchwałą wspólników, chyba że umowa spółki stanowi inaczej. Samo powołanie w skład zarządu spółki...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11335

Wydanie: 11335

Spis treści
Zamów abonament