Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Cel uświęcił środki

18 kwietnia 2019 | Raporty RZ | prof. dr hab. 
Adam Mariański

ANALIZA UE | W polskiej ustawie obowiązki są znacznie szersze niż w unijnej dyrektywie.

 

Ustawa wprowadzająca obowiązek raportowania schematów podatkowych wynika z implementacji dyrektywy Rady UE 2018/822 z 25 maja 2018 r. zmieniającej dyrektywę 2011/16/UE w zakresie obowiązkowej automatycznej wymiany informacji w dziedzinie opodatkowania w odniesieniu do podlegających zgłoszeniu uzgodnień transgranicznych. Nasz prawodawca nie dość, że dużo wcześniej, niż nakazuje dyrektywa, wdrożył przepisy w zakresie ujawniania schematów podatkowych, to jeszcze znacznie szerzej określił zakres przedmiotowy obowiązku raportowego.

Pośpiech jest złym doradcą

Dyrektywa nakazuje państwom UE przyjęcie przepisów implementujących regulację unijną do 31 grudnia 2019 r. W Polsce przepisy zaczęły obowiązywać rok wcześniej. Praktyka wskazuje jednak, że pośpiech legislacyjny nie jest wskazany. Nowa regulacja, zawierającą wiele niedomówień, wymagała tłumaczenia przez MF w drodze oficjalnych objaśnień. Pilna...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11335

Wydanie: 11335

Spis treści
Zamów abonament