Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rozkład to nie kaprys pracodawcy

18 kwietnia 2019 | Kadry i Płace | Marek Rotkiewicz

Pracownicy muszą mieć rozkłady czasu pracy. 
Pracodawca nie może ich swobodnie zmieniać.

∑ Pracownik pracował w poniedziałek w godz. 8.00-16.00 (zgodnie z rozkładem). We wtorek musiał przyjść do pracy wcześniej – pracował od 6.00, ale tylko do 14.00. Jesteśmy małą firmą, nie mamy przepisów wewnętrznych. Zatrudnieni pracują zgodnie z poleceniami pracodawcy przekazywanymi co jakiś czas mailem. Od dłuższego czasu jest to poniedziałek – piątek w godz. 8.00-16.00. Czy takie przesunięcie jest prawidłowe? – pyta czytelniczka.

Nie.

Pracodawca nie może swobodnie zmieniać rozkładów czasu pracy. W stanie faktycznym pojawiły się dwie godziny nadliczbowe, które należy odpowiednio zrekompensować. Trzeba je też wykazać jako pracę nadliczbową w ewidencji czasu pracy.

Co więcej, pracodawca nieprawidłowo ustalił rozkłady czasu pracy. Powinien to zrobić w obwieszczeniu. Jego forma nie jest narzucona i zasadniczo jest to zarządzenie (polecenie) pracodawcy. Jednak obowiązuje sformalizowany termin wejścia w życie zarówno takiego obwieszczenia, jak też...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11335

Wydanie: 11335

Spis treści
Zamów abonament