Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

Trzeba wdrożyć wewnętrzne procedury

18 kwietnia 2019 | Raporty RZ | Joanna Majcherczak

OBOWIĄZKI | Warto stworzyć w firmie listę transakcji mogących prowadzić do powstania schematów podatkowych.

 

Każda firma powinna wprowadzić u siebie zmiany organizacyjne, które pozwolą na prawidłowe i skuteczne wywiązanie się z obowiązków raportowych. Podmioty kluczowe z punktu widzenia potencjalnych nadużyć związanych z agresywnym planowaniem podatkowym, w szczególności firmy doradcze, powinny były już od 1 stycznia 2019 r. zacząć stosować wewnętrzną procedurę w zakresie przeciwdziałania niewywiązywaniu się z obowiązku przekazywania informacji o schematach podatkowych.

Procedurę wewnętrzną powinny posiadać osoby prawne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, będące promotorami, zatrudniające promotorów lub faktycznie wypłacające im wynagrodzenie, których przychody lub koszty, w rozumieniu przepisów o rachunkowości, ustalone na podstawie ksiąg rachunkowych, przekroczyły w roku poprzedzającym rok obrotowy równowartość 8 mln zł. Kara za niedopełnienie tych obowiązków może wynieść nawet 2 mln zł.

Jeżeli dany podmiot opracowuje, oferuje, udostępnia, wdraża lub zarządza wdrażaniem uzgodnienia spełniającego definicję schematu podatkowego, to co do zasady pełni rolę promotora. Po przekroczeniu określonego progu przychodu lub kosztów powinien więc posiadać wewnętrzną procedurę gwarantującą prawidłowe wykonanie obowiązków raportowych. Powinny ją mieć również spółki, które zatrudniają...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Wydanie: 11335

Wydanie: 11335

Spis treści
Zamów abonament