Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak wykonywać nowe obowiązki

18 kwietnia 2019 | Raporty RZ | Krzysztof Wiśniewski

PROCEDURY | Gdy kilka podmiotów ma przekazać informacje o schemacie, to zrobienie tego przez jeden z nich zwalnia pozostałe.

 

Regulacje unijne o MDR nie obejmują obowiązku raportowania schematów dotyczących transakcji krajowych. Wdaje się zatem, że ustawodawca wykorzystał nadarzającą się okazję do przerzucenia na podatników pracy, której wykonanie należy do administracji skarbowej. Podobne działania są podejmowane także na gruncie VAT w zakresie badania należytej staranności. Aparat skarbowy, który otrzyma informacje o schematach, będzie miał ułatwione zadanie związane z typowaniem podatników do kontroli.

Uchwalone przepisy są na tyle nieostre, że samo Ministerstwo Finansów nie do końca wie, jak je stosować, o czym świadczą opublikowane przez resort objaśnienia, które w wielu miejscach nie przystają do treści samej ustawy. Szeroki zakres definicji może natomiast prowadzić do wniosku, że raportowaniu podlega wszystko, co może wpływać na obniżenie opodatkowania.

Warto również pamiętać, że obowiązek raportowania dotyczy także zdarzeń mających miejsce przed wejściem w życie przepisów (po 25 czerwca 2018 r. – w przypadku schematów transgranicznych, oraz po 1 listopada 2018 r. – w przypadku innych schematów). Zapis ten jest jawnym złamaniem zasady niedziałania prawa wstecz, lecz ustawodawca zdaje się tego nie dostrzegać, zgodnie z zasadą „cel uświęca środki".

∑ W jaki sposób należy raportować schematy podatkowe? Czy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11335

Wydanie: 11335

Spis treści
Zamów abonament