Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sklep nie musi sprzedawać łącznie prasy, biletów i papierosów

18 kwietnia 2019 | Kadry i Płace | Sandra Szybak-Bizacka

"Przeważająca działalność", o której mowa w art. 6 ust. 1 pkt 6 ustawy z 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz niektóre inne dni (DzU poz. 305), to działalność dotycząca handlu łącznie z prasą, biletami komunikacji miejskiej, wyrobami tytoniowymi, kuponami gier losowych i zakładów wzajemnych, jak i taka działalność, która za swój przedmiot ma tylko jeden ze wskazanych w tym przepisie asortymentów.

Tak uznał Sąd Najwyższy w uchwale z 19 grudnia 2018 r. (I KZP 13/18).

Inspektor pracy PIP wystąpił do sądu rejonowego z wnioskiem o ukaranie prezesa zarządu spółki prowadzącej sklepy zajmujące się sprzedażą papierosów za czyn polegający na powierzaniu wykonywania pracy w handlu w ww. sklepach osobom zatrudnionym na umowę zlecenie w niedziele niehandlowe (tj. czyn stanowiący wykroczenie z art. 10 ust. 1 w zw. z art. 5 pkt 2 ustawy z 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni.)

Sąd rejonowy uznał prezesa za winnego zarzucanego mu czynu i wymierzył mu karę grzywny w wysokości 3000 zł. Obwiniony zaskarżył wyrok, zarzucając m.in. pominięcie wniosku i wpisu do KRS oraz REGON potwierdzających, że przedmiotem przeważającej działalności spółki jest sprzedaż wyrobów tytoniowych. Ta zaś mieści się w katalogu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11335

Wydanie: 11335

Spis treści
Zamów abonament