Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Na orbicie szybciej przybywa lat

18 kwietnia 2019 | Nauka | Krzysztof Kowalski

Długotrwałe przebywanie w kosmosie przyspiesza proces starzenia się – stwierdzili amerykańscy naukowcy.

W eksperymencie wzięli udział dwaj jednojajowi bliźniacy, obaj kosmonauci – Scott i Mark Kelly. W ciągu wielu miesięcy badacze porównywali ich fizjologię. Teraz NASA ogłosiła rezultaty.

Pomysł doświadczenia wyszedł od kosmonauty Scotta Kelly'ego. W 2015 r., kilka miesięcy przed rozpoczęciem misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS, zasugerował dyrekcji NASA, aby poddać go eksperymentowi wraz z bratem bliźniakiem. Tak też się stało – Scott poleciał w przestrzeń, Mark pozostał na Ziemi w charakterze grupy kontrolnej do śledzenia zmian fizjologicznych zachodzących u człowieka przebywającego na orbicie, w warunkach nieważkości.

Dziwne zjawisko

W ciągu 340 dni, jakie Scott spędził na pokładzie ISS, bliźniacy byli „królikami doświadczalnymi", umożliwili przeprowadzenie pierwszego tak długiego porównawczego studium fizjologicznego, jakiego nigdy przedtem nie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11335

Wydanie: 11335

Spis treści
Zamów abonament