Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Skarga w sprawie podatkowej

04 września 2019 | Rachunkowość

Prawo do jej złożenia ma osoba, organizacja pozarządowa lub grupa jednostek, która uważa, że państwo naruszyło jej prawa zawarte w Konwencji Praw Człowieka lub jej protokołach. Jednak zanim podatnik zwróci się do tego ponadpaństwowego organu musi najpierw dochodzić praw w krajowym dwuinstancyjnym systemie organów administracyjnych i sądów, włącznie ze skargą do Trybunału Konstytucyjnego w niektórych przypadkach. Kamil Mysłek

Dopiero po wyczerpaniu tej drogi może szukać sprawiedliwości w Strasburgu.

Status Trybunału

Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPC) jest europejskim organ sądownictwa międzynarodowego powołanym w 1959 roku. W następstwie zmian wprowadzonych Protokołem 11, w 1998 r. Trybunał stał się jedynym organem sądowym Europejskiej Konwencji Praw Człowieka (EKPC), zastępując w tym zakresie Europejską Komisję Praw Człowieka i Trybunał Praw Człowieka. Jego siedzibą jest Strasburg.

ETPC orzeka w sprawach praw człowieka zapisanych w EKPC i protokołach dodatkowych do niej, rozpatrując skargi obywateli państw członkowskich Rady Europy, które ratyfikowały Konwencję. Trybunał nie jest jednak organem Rady Europy. Oznacza to, że został utworzony na mocy tej EKPC i to ona, wraz z dołączonymi do niej protokołami, określa jego kompetencje i sposób funkcjonowania. Europejską konwencję praw człowieka ratyfikowała także Polska, dlatego również polscy obywatele mogą dochodzić swoich praw przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka.

Najczęstsze naruszenia

Prawo do złożenia skargi do ETPC wynika z art. 34 EKPC, zgodnie z którym ETPC może przyjmować skargi każdej osoby, organizacji pozarządowej lub grupy jednostek, która uważa, że stała się ofiarą naruszenia przez państwo praw zawartych w konwencji lub jej protokołach.

Uwaga! Skarga...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11449

Wydanie: 11449

Spis treści
Zamów abonament