Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Banki są przeciążone regulacjami, trzeba to zmienić

04 września 2019 | Ekonomia
Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich, był gościem Grzegorza Siemionczyka w studiu Parkiet TV w Krynicy.
źródło: materiały prasowe
Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich, był gościem Grzegorza Siemionczyka w studiu Parkiet TV w Krynicy.

#PROSTOzKRYNICY | niska rentowność sektora budzi obawy o zdolność do finansowania gospodarki w razie spowolnienia

Polski sektor bankowy jest jednym z mniej rentownych w Unii Europejskiej, biorąc pod uwagę zwrot z kapitału (ROE). Dlaczego?

Nie tylko w UE, ale także wśród krajów OECD. Wynika to przede wszystkim z bardzo dużych obciążeń fiskalnych i parafiskalnych, które są prawie dwukrotnie wyższe niż w krajach UE. Dlatego z punktu widzenia inwestorów jest to sektor nieatrakcyjny. To powinno się zmienić, bo powoduje, że w wolniejszym tempie się rozwijamy.

Banki mają opinię instytucji bardzo rentownych. Jakie konsekwencje dla przeciętnego klienta może mieć to nadmierne obciążenie podatkami i regulacjami sektora bankowego?

Uporajmy się z mitami. To, że banki dużo zarabiają i są bardzo rentowne, było aktualne osiem–dziesięć lat temu. To, że bardzo dobrze płacą pracownikom, to też jest prawda z tamtego okresu, gdy rozwój gospodarczy był bardzo wysoki, a obciążenia fiskalne i parafiskalne znacznie niższe. Poza tymi ekonomicznymi obciążeniami doszło do wdrożenia wielu innych regulacji mających charakter...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11449

Wydanie: 11449

Spis treści
Zamów abonament