Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Fiskus musi się postarać by wysłać interpretację zwykłą pocztą

04 września 2019 | Rachunkowość | Aleksandra Tarka

Problem techniczny w rozumieniu przepisów Ordynacji podatkowej dotyczących doręczeń elektronicznych to pewien stan faktyczny, 
który wystąpił nagle, ma swoje podłoże 
w wadliwym działaniu, awarii, systemów informatycznych wykorzystywanych 
przez fiskusa, np. e-PUAP. Aleksandra Tarka

 

Spór w sprawie dotyczył elektronicznego doręczenia interpretacji podatkowej, o którą wystąpiła spółka. Jej wątpliwości dotyczyły możliwości zastosowania obniżonej stawki odsetek za zwłokę od zaległości podatkowej.

Fiskus wydał interpretację, w której nie potwierdził stanowiska podatniczki. Ta ją zaskarżyła do sądu administracyjnego, a jeden z zarzutów dotyczył doręczenia jej po ustawowym terminie. To oznaczałoby, że fiskus wydał tzw. milczącą interpretację czyli potwierdzającą stanowisko spółki. W ocenie skarżącej urzędnicy źle zastosowali art. 144 § 3 Ordynacji podatkowej, bo powołali się na okoliczność faktyczną nie mającą miejsca w sprawie, tj. „przeciążenia systemu e-PUAP i niemożliwość przesłania interpretacji indywidualnej".

Fiskus bronił się bowiem, że w dniu wydania interpretacji, osoba upoważniona do jej podpisania – z uwagi na problemy techniczne, tj. przeciążenie systemu e-PUAP – nie mogła skutecznie zalogować się do niego i nie mogła wysłać interpretacji drogą elektroniczną. Organ poinformował o tym podatniczkę, dołączając do interpretacji pismo. Konsekwencją niemożnością przesłania interpretacji drogą elektroniczną, było wysłanie jej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11449

Wydanie: 11449

Spis treści
Zamów abonament