Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Opłata za rysę na aucie z wypożyczalni bez podatku

04 września 2019 | Rachunkowość | Aleksandra Tarka

Kary umowne z tytułu uszkodzeń wynajmowanych samochodów 
stanowią formę odszkodowania 
i nie podlegają opodatkowaniu VAT 
jako świadczenie usług. Aleksandra Tarka

 

W 2018 r. spółka wystąpiła o wykładnię ustawy o VAT. We wniosku wskazała, że zajmuje się wynajem samochodów na terenie Polski. Z tego tytułu wystawiane są faktury wraz z 23 proc. VAT. Zgodnie z zawieranymi umowami, najemcy mają obowiązek zwrotu samochodu w stanie niepogorszonym. Spółka nie wyraża zgody na zwrot aut w jakikolwiek sposób uszkodzonych. Zdarzają się przypadki naruszenia tego zapisu. Wówczas najemcy są obciążani karami umownymi. Wycena szkód sporządzona jest przez wewnętrzny dział serwisowy, a w przypadku poważniejszych uszkodzeń – za pomocą specjalnego systemu.

Podatniczka zaznaczyła jednak, że w większości przypadków nie są wymagane naprawy samochodów w zewnętrznym serwisie. Zapytała, czy kary umowne podlegają opodatkowaniu VAT i powinny być dokumentowane fakturami? Sama uważała, że nie.

Inaczej jednak sprawę widział fiskus. Zauważył, że najemca nie ma obowiązku naprawy szkód w pojeździe zwracanym w stanie pogorszonym. W konsekwencji, w ocenie urzędników w związku z zawartą umową cywilnoprawną – mamy do czynienia ze świadczeniami wzajemnymi, bezpośrednimi i ekwiwalentnymi.

Opłaty należy traktować jako wynagrodzenie, które nie jest więc karą (odszkodowaniem)....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11449

Wydanie: 11449

Spis treści
Zamów abonament