Opłata za rysę na aucie z wypożyczalni bez podatku
Kary umowne z tytułu uszkodzeń wynajmowanych samochodów stanowią formę odszkodowania i nie podlegają opodatkowaniu VAT jako świadczenie usług. Aleksandra Tarka
W 2018 r. spółka wystąpiła o wykładnię ustawy o VAT. We wniosku wskazała, że zajmuje się wynajem samochodów na terenie Polski. Z tego tytułu wystawiane są faktury wraz z 23 proc. VAT. Zgodnie z zawieranymi umowami, najemcy mają obowiązek zwrotu samochodu w stanie niepogorszonym. Spółka nie wyraża zgody na zwrot aut w jakikolwiek sposób uszkodzonych. Zdarzają się przypadki naruszenia tego zapisu. Wówczas najemcy są obciążani karami umownymi. Wycena szkód sporządzona jest przez wewnętrzny dział serwisowy, a w przypadku poważniejszych uszkodzeń – za pomocą specjalnego systemu.
Podatniczka zaznaczyła jednak, że w większości przypadków nie są wymagane naprawy samochodów w zewnętrznym serwisie. Zapytała, czy kary umowne podlegają opodatkowaniu VAT i powinny być dokumentowane fakturami? Sama uważała, że nie.
Inaczej jednak sprawę widział fiskus. Zauważył, że najemca nie ma obowiązku naprawy szkód w pojeździe zwracanym w stanie pogorszonym. W konsekwencji, w ocenie urzędników w związku z zawartą umową cywilnoprawną – mamy do czynienia ze świadczeniami wzajemnymi, bezpośrednimi i ekwiwalentnymi.
Opłaty należy traktować jako wynagrodzenie, które nie jest więc karą (odszkodowaniem)....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta