Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Korekta WNT spowodowana częściowym zwrotem towarów

04 września 2019 | Rachunkowość | Aneta Szwęch
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita

Zwrot dotyczący towarów nabytych w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów powinien być odpowiednio ujęty w księgach rachunkowych oraz rozliczony podatkowo. Kłopotliwe bywa zazwyczaj określenie momentu ujęcia tej korekty oraz zastosowanie właściwego kursu waluty do jej przeliczenia. Aneta Szwęch

 

W międzynarodowym obrocie towarowym dość często mają miejsce sytuacje, w których dochodzi do zwrotu zakupionych towarów lub ich części. Powodem bywa najczęściej jakość odbiegająca od uzgodnień lub ukryte wady otrzymanych towarów. Zwrot wadliwego towaru jest wówczas jednym ze skutków uznania reklamacji.

Rozliczenie korekty wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (dalej: WNT) jest o tyle specyficzne, że w poszczególnych krajach unijnych obowiązki dokumentacyjne przedstawiają się odmiennie niż w Polsce, natomiast polskie przepisy dotyczące wystawiania faktur korygujących nie mają mocy obowiązującej w stosunku do kontrahentów z innych krajów.

Teoretycznie zagraniczny dostawca powinien udokumentować otrzymanie zwrotu towaru fakturą korygującą, ale w praktyce niejednokrotnie zdarza się, że nie wystawia on nabywcy ani faktury korygującej, ani innego dokumentu korygującego. Jeżeli natomiast zagraniczny dostawca wystawi dokument korygujący to nie jest to faktura korygująca, ale nota (np. credit note), którą należy traktować jak fakturę korygującą.

Uwaga!

Brak dokumentów korygujących wystawionych przez dostawcę nie pozbawia nabywcy prawa do obnizenia podstawy opodatkowania z tytułu MNT.

Gdy nabywca ma dokument korygujący

W przypadku transakcji zakupu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11449

Wydanie: 11449

Spis treści
Zamów abonament