Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Eksport wciąż rośnie, ale musimy już podbijać nowe, dalekie rynki

04 września 2019 | Vademecum Eksportera
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita

HANDEL | Polskie firmy koncentrują się na rynkach Unii Europejskiej. To za mało, by się dynamicznie rozwijać adam woźniak

Eksport stał się siłą napędową polskiej gospodarki. W 2018 r. jego wartość według danych GUS sięgnęła 223,6 mld euro. Był to kolejny roczny rekord, a zarazem blisko dwa razy lepszy rezultat w porównaniu do osiągniętego dziesięć lat wcześniej.

W pierwszym kwartale 2019 r. eksport znowu się zwiększył: liczony w euro w porównaniu do pierwszych trzech miesięcy sprzed roku wzrósł o 4,4 proc. do 56,6 mld euro. Podobny wzrost – o 4,3 proc. do 115,2 mld euro – odnotowano od stycznia do czerwca obecnego roku.

Gdyby sięgnąć do pierwszego roku od przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, wzrost eksportu okazuje się przeszło trzykrotny. Przez 25 lat jego wartość zwiększyła się około dwudziestokrotnie.

Coraz nowocześniej

Zmieniła się także struktura eksportu: zmalał udział surowców – do zaledwie jednej czwartej poprzedniego poziomu. Zarazem wyraźnie zwiększył się udział produktów przetworzonych. Branżowym liderem polskiego eksportu stała się motoryzacja. Jej produkty utrzymują się na pierwszym miejscu od dziesięciu lat. W ub. roku eksport tej branży był warty 25,95 mld euro. To o prawie 3 proc. lepszy wynik niż ten uzyskany w 2017 r. Jesteśmy także jednym z największych na świecie eksporterów mebli. Zwłaszcza krzeseł, foteli i mebli tapicerowanych. Ocenia się, że co druga rozkładana kanapa...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11449

Wydanie: 11449

Spis treści
Zamów abonament