Pociski, które trafiają rakietę w locie
uzbrojenie | Polska armia zamówiła w USA dla powietrznej tarczy Wisła ponad 200 superpocisków PAC-3 MSE o wręcz niewiarygodnej precyzji. Teraz MON powinien zdecydować, czy wyrzutnie patriotów dodatkowo uzbroić w tańsze rakiety SkyCeptor, które są w stanie strącić pocisk wroga bezpośrednim celnym trafieniem.
Kierowane rakiety PAC-3 MSE produkcji Lockheed Martin to antybalistyczna broń z najwyższej technologicznej półki, topowy pocisk przeciwlotniczy i przeciwrakietowy nie tylko w USA, ale także na Zachodzie. – Prawdopodobnie jest w stanie zwalczać rosyjskie iskandery – mówi Jerzy Gruszczyński, ekspert militarny i redaktor naczelny fachowego pisma „Lotnictwo Aviation International".
Superpocisk PAC-3 MSE niszczy cel metodą bezpośredniego kinetycznego trafienia (hit to kill), a kierunek lotu koryguje za pomocą ponad stu sterowanych elektronicznie mikrosilników odrzutowych rozlokowanych w korpusie rakiety.
Broń pod specjalnym nadzorem
Amerykanie skrupulatnie strzegą tajemnic swego precyzyjnego pocisku (wartego 5–7 mln dol. za sztukę) i nikomu dotąd nie udostępnili jego technologii. Polska nie będzie tu żadnym wyjątkiem. – Nawet testowe odpalenia PAC-3 MSE mogą mieć miejsce...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta