Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy Brexit i Mercosur zmienią jasną przyszłość eksportu żywności?

04 września 2019 | Vademecum Eksportera
W segmencie żywności najlepiej radzą sobie za granicą polskie mięso oraz słodycze
źródło: Shutterstock
W segmencie żywności najlepiej radzą sobie za granicą polskie mięso oraz słodycze
źródło: Rzeczpospolita

ŻYWNOŚĆ | Po dziesięciu latach wzrostu nad eksportem rolno-spożywczym zaczynają zbierać się chmury aleksandra ptak-Iglewska

Polska żywność podbija świat mimochodem – mimo że nie mamy silnej marki kraju, który dawałby produktom silną pozycję już z racji pochodzenia, ani silnego wsparcia polskiej dyplomacji, od lat eksport mięsa, mleka, słodyczy i innych specjałów notuje ogromne dodatnie saldo, które w ubiegłym roku sięgnęło blisko 10 mld euro.

Choć przedsiębiorcy wypuszczają się na dalekie rynki Azji czy krajów arabskich, to jednak większość żywności sprzedajemy po sąsiedzku, w UE, a zwłaszcza Niemcom, Czechom i Wielkiej Brytanii. Tu mogą nas czekać zmiany, bo nasz największy sąsiad i klient zarazem zapowiada recesję, a Wielka Brytania boksuje się z Brexitem.

Ogólnie jest dobrze

Na razie jest dobrze, a nawet bardzo dobrze. Polski eksport żywności nie zwalnia już dziesiąty rok z rzędu, od stycznia do maja branża wysłała za granicę towary o wartości 13,1 mld euro, czyli o 12,4 proc. więcej niż przed rokiem. – W najśmielszych snach nie spodziewałem się, że polski eksport rolno-spożywczy urośnie do takich rozmiarów, po zmianie systemu politycznego nikt przy zdrowych zmysłach by na to nie stawiał – mówi prof. Andrzej Kowalski, dyrektor Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

Od wejścia Polski do UE wartość eksportu wzrosła sześciokrotnie, od 5,2 mld euro w 2004 r. do 29,3...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11449

Wydanie: 11449

Spis treści
Zamów abonament