Polskie firmy zyskują szansę na eksport do innych użytkowników systemu Patriot
rozmowa | John Baird, wiceprezes ds. zintegrowanych systemów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej na Polskę w spółce Raytheon Integrated Defense Systems.
Rz: Jaki jest obecny stan rozmów dotyczących podpisania umów offsetowych w ramach pierwszej fazy programu „Wisła"?
John Baird: Jesteśmy bliscy finalizacji z PGZ umów wykonawczych dotyczących offsetu w ramach pierwszej fazy programu. Dokonaliśmy znaczących postępów w tym zakresie. Do wynegocjowania i podpisania zostało nam już tylko kilka z 31 offsetowych umów wykonawczych. Najważniejszą umowę w ramach fazy pierwszej zawarliśmy z Hutą Stalowa Wola w sprawie produkcji wszystkich 16 wyrzutni dla systemu Patriot. Huta Stalowa Wola zdobędzie technologię i wiedzę niezbędną do rozpoczęcia produkcji wyrzutni Patriot.
Dlaczego tak długo to trwa? Termin podpisania umów offsetowych był już kilkakrotnie przesuwany.
Proszę zwrócić uwagę, że umowy offsetowe w fazie pierwszej obejmują znacznie więcej offsetobiorców i projektów niż wszelkie inne umowy offsetowe podpisane do tej pory z polskim rządem. Poza tym, gdy sprzęt wojskowy kupowany jest zgodnie z procedurą FMS, proces transferu technologii nadzorowany jest przez administrację USA, przez co zajmuje więcej czasu i jest bardziej skomplikowany. Wreszcie, wymogi offsetowe zostały sformułowane dawno temu, a część z nich opartych jest na założeniach całego programu „Wisła", obu jego faz. Z uwagi na niepewność dotyczącą przyszłego kształtu i harmonogramu drugiej fazy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta