Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Auta bez kierowców już wyjeżdżają na polskie drogi

04 września 2019 | Ekonomia | Michał Duszczyk
źródło: Rzeczpospolita

W najbliższych dniach w Gdańsku pojawi się pierwszy w naszym kraju autonomiczny bus, a na autostradzie A4 ruszą testy takiego innowacyjnego pojazdu. To początek rewolucji.

 

Polska dokłada swoją cegiełkę do przełomowych zmian w motoryzacji. Nad technologią autonomicznych aut pracuje bowiem kilka firm z Polski i zagranicznych koncernów, które w centrach badawczo-rozwojowych nad Wisłą do prac zaprzęgli naszych inżynierów. Wystarczy wymienić choćby takich graczy, jak Intelicar, GlobalLogic, czy Aptiv.

Innowacyjne technologie w transporcie już wychodzą z laboratoriów, a raczej wyjeżdżają na ulice. Gdańsk, Kraków, Jaworzno czy Rzeszów chcą zaznaczyć swoje miejsce na mapie tej motoryzacyjnej rewolucji.

Na zielonych tablicach

W piątek na ul. Karwieńskiej w Gdańsku pojawi się pierwszy w naszym kraju autonomiczny bus. W ramach pilotażu ma wozić pasażerów m.in. odwiedzających oliwskie zoo. To część międzynarodowego projektu Sohjoa Baltic, w który zaangażowani są partnerzy m.in. z Niemiec, Szwecji, Łotwy, Estonii czy Finlandii. W jego ramach w najbliższych latach podobne testy minibusa przeprowadzone zostaną w sześciu miastach w regionie Morza Bałtyckiego. Innowacja rodem z filmów science fiction staje się rzeczywistością. – Chcemy oswoić z tą technologią mieszkańców...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11449

Wydanie: 11449

Spis treści
Zamów abonament