Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Coraz więcej polskich ubrań i tekstyliów trafia za granicę

04 września 2019 | Vademecum Eksportera
źródło: Rzeczpospolita
źródło: materiały prasowe

HANDEL | Trend wzrostowy utrzymuje się już od lat, ale nadal w tej branży saldo jest ujemne i import przeważa piotr mazurkiewicz

Cały świat przed laty rzucił się na masowe przenoszenie produkcji na rynki azjatyckie, co znacząco pozwalało obniżyć koszty. Jednak rozwiązania, jakie sprawdzały się przed laty, dzisiaj niekoniecznie muszą już odpowiadać na wszystkie oczekiwania konsumentów. Rytm nowych kolekcji nie ma już wiele wspólnego z porami roku, oczywiście wtedy debiutują główne linie, ale poza nimi jest jeszcze wiele innych kolekcji.

Dzisiaj bywalcy sklepów odzieżowych oczekują wciąż coraz to nowych modeli, odpowiadających na najbardziej aktualne trendy. Ze szwalniami w Azji jest to trudne do zrealizowania, ponieważ sama dostawa do Europy trwa co najmniej kilka tygodni. Dlatego odpowiedzią sektora jest rozbudowa bazy produkcyjnej także w innych regionach świata – takich jak choćby Pakistan, Indie, Turcja czy coraz częściej także kraje Unii Europejskiej.

Europa to podstawa

Ten trend widać również na polskim rynku, ponieważ o ile jesteśmy wciąż znaczącym importerem ubrań czy tekstyliów, o tyle od lat stale rośnie również ich eksport. Z jednej strony powstaje u nas wiele marek, które stawiają na sprzedaż poza krajem. Z drugiej – rodzime zakłady są często podwykonawcami dla globalnych brandów, także z sektora luksusowego. Powstają tu produkty z tzw. ciężkiego krawiectwa, jak płaszcze, a także inne rodzaje...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11449

Wydanie: 11449

Spis treści
Zamów abonament