Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Opodatkowanie przychodów z najmu prywatnego

04 września 2019 | Rachunkowość | Natalia Wytrykowska

Uchylenie obowiązków informacyjnych i ewidencyjnych w zakresie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych 
z tytułu najmu prywatnego, czyli najmu świadczonego poza działalnością gospodarczą to jedna z ważniejszych zmian wprowadzonych ostatnio w prawie podatkowym. Natalia Wytrykowska

 

doradca podatkowy w zespole ds. PIT w KPMG w Polsce + foto

Celem tych zmian jest uproszczenie prawa podatkowego w zakresie podatków dochodowych, m.in. zasad opodatkowania dochodów osób fizycznych niebędących przedsiębiorcami. Są one wyrazem realizacji przez Ministerstwo Finansów tzw. „polityki 3P" w prawie podatkowym, tzn. przejrzystości, prostoty i przyjazności systemu podatkowego.

Obowiązki ewidencyjne

Podatnicy osiągający dochody z tytułu najmu mogą wybrać opodatkowanie na zasadach ogólnych, tj. wg skali podatkowej 18 proc., 32 proc. lub ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych 8,5 proc. do kwoty 100 tys. zł oraz 12,5 proc. od nadwyżki ponad tę kwotę.

Nowe przepisy upraszczają zasady wyboru zryczałtowanej formy opodatkowania.

Do tej pory wybór formy opodatkowania dokonywany był poprzez złożenie odpowiedniego oświadczenia w terminie do 20 stycznia roku podatkowego lub do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym podatnik osiągnął pierwszy przychód.

Od 2019 r. wybór sposobu opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych dokonywany jest w sposób dorozumiany – poprzez pierwszą w roku podatkowym wpłatę na ryczałt z tego tytułu. Natomiast, jeżeli pierwszy taki przychód podatnik osiągnie w grudniu roku...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11449

Wydanie: 11449

Spis treści
Zamów abonament