Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ustalenie wartości gruntu nabytego pierwotnie na cele prywatne

04 września 2019 | Rachunkowość | Marcin Szymankiewicz

Wartość początkową nieruchomości, którą przedsiębiorca zamierza wprowadzić, na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej, do majątku firmowego powinna być ustalona według jej wartości rynkowej na dzień przyjęcia 
do ewidencji środków 
trwałych. Marcin Szymankiewicz

- Przedsiębiorca w 2014 r. na podstawie aktu notarialnego kupił, jako majątek prywatny, działkę budowlaną (niezabudowany grunt), z przeznaczeniem na budowę domu na własne potrzeby. Obecnie działka została podzielona na dwie. Przeznaczenie jednej z nowopowstałych działek zostało zmienione i przedsiębiorca zamierza na niej wybudować budynek, do chce przenieść biuro swej firmy. Jak ustalić początkową wartość takiej nieruchomości?

Istota problemu w analizowanej sprawie sprowadza się do ustalenia wartości początkowej gruntu (wprowadzonego do majątku firmowego), wydzielonego z uprzednio nabytej w 2014 r. niezabudowanej nieruchomość.

Za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z uwzględnieniem ust. 2-18, uważa się w razie odpłatnego nabycia – cenę ich nabycia (art. 22g ust. 1 pkt 1 ustawy o PIT).

Za cenę nabycia natomiast uważa się kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11449

Wydanie: 11449

Spis treści
Zamów abonament