Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Podatnicy nie muszą się obawiać dokumentowania WDT

02 grudnia 2019 | Podatki i księgowość | Michał Samborski

Regulacje UE nie wprowadzą od 1 stycznia 2020 r. dodatkowych rygorów dla polskich firm w zakresie dowodów na przemieszczenie towaru, wymaganych dla zastosowania stawki zero proc. VAT do wewnątrzwspólnotowej dostawy.

1 stycznia 2020 r. wchodzą w życie zmiany w prawie UE związane z pewnymi aspektami opodatkowania transakcji wewnątrzwspólnotowych (tzw. quick fixes). Jedna z nowych regulacji odnosi się do dokumentowania wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów (WDT). Wbrew jednak niektórym obawom, nie wprowadzono dodatkowych rygorów w zakresie dowodów na przemieszczenie towaru (co jest potrzebne dla zastosowania stawki zero proc. VAT w przypadku WDT). W tym akurat zakresie praktyczne znaczenie zmian legislacyjnych będzie ograniczone.

Nowe przepisy unijne...

Od 1 stycznia 2020 r. obowiązywać będzie art. 45a ust. 1 unijnego rozporządzenia 282/2011, który odnosi się do warunków zastosowania zerowej stawki VAT (co w aktach unijnych określane jest jako zwolnienie z prawem do odliczenia). Chodzi tu o posiadanie dowodów na transport wewnątrzwspólnotowy, a więc dowodów na to, że w wyniku dostawy dochodzi do przemieszczania towaru z jednego kraju członkowskiego do innego.

Zgodnie z nowym przepisem, domniemywać się będzie, że ta przesłanka dla preferencyjnej stawki jest spełniona, jeśli sprzedawca będzie w posiadaniu co najmniej dwóch niebędących ze sobą w sprzeczności dowodów na okoliczność przemieszczenia wewnątrzwspólnotowego. Co więcej, dowody potwierdzające transport lub wysyłkę powinny być wydane...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11523

Wydanie: 11523

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament