Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Podatnicy nie muszą się obawiać dokumentowania WDT

02 grudnia 2019 | Podatki i księgowość | Michał Samborski

Regulacje UE nie wprowadzą od 1 stycznia 2020 r. dodatkowych rygorów dla polskich firm w zakresie dowodów na przemieszczenie towaru, wymaganych dla zastosowania stawki zero proc. VAT do wewnątrzwspólnotowej dostawy.

1 stycznia 2020 r. wchodzą w życie zmiany w prawie UE związane z pewnymi aspektami opodatkowania transakcji wewnątrzwspólnotowych (tzw. quick fixes). Jedna z nowych regulacji odnosi się do dokumentowania wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów (WDT). Wbrew jednak niektórym obawom, nie wprowadzono dodatkowych rygorów w zakresie dowodów na przemieszczenie towaru (co jest potrzebne dla zastosowania stawki zero proc. VAT w przypadku WDT). W tym akurat zakresie praktyczne znaczenie zmian legislacyjnych będzie ograniczone.

Nowe przepisy unijne...

Od 1 stycznia 2020 r. obowiązywać będzie art. 45a ust. 1 unijnego rozporządzenia 282/2011, który odnosi się do warunków zastosowania zerowej stawki VAT (co w aktach unijnych określane jest jako zwolnienie z prawem do odliczenia). Chodzi tu o posiadanie dowodów na transport wewnątrzwspólnotowy, a więc dowodów na to, że w wyniku dostawy dochodzi do przemieszczania towaru z jednego kraju członkowskiego do innego.

Zgodnie z nowym przepisem, domniemywać się będzie, że ta przesłanka dla preferencyjnej stawki jest spełniona, jeśli sprzedawca będzie w posiadaniu co najmniej dwóch niebędących ze sobą w sprzeczności dowodów na okoliczność przemieszczenia wewnątrzwspólnotowego. Co więcej, dowody potwierdzające transport lub wysyłkę powinny być wydane...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11523

Wydanie: 11523

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament