Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak zamknąć rachunek VAT

02 grudnia 2019 | Podatki i księgowość | Marcin Szymankiewicz

Jeżeli bank nie dostanie informacji o postanowieniu naczelnika urzędu skarbowego co do przeznaczenia środków zgromadzonych na rachunku VAT, to przeksięguje je na konto techniczne.

1 listopada 2019 r. ustawodawca wprowadził obowiązek stosowania mechanizmu podzielonej płatności (MPP) w pewnych sektorach gospodarki. Obligatoryjna forma MPP musi być stosowana w odniesieniu do dostaw towarów i świadczenia usług wymienionych w nowym załączniku nr 15 do ustawy o VAT. Trzeba pamiętać, że podzielona płatność może być stosowana tylko do transakcji pomiędzy podatnikami VAT, udokumentowanych fakturą, w której kwota należności ogółem wynosi co najmniej 15 tys. zł brutto.

W mechanizmie podzielonej płatności, tak dobrowolnej, jak i przymusowej, kwota podatku od towarów i usług wynikająca z faktury przekazywana jest na specjalny rachunek VAT. Właścicielem środków znajdujących się na rachunku VAT jest podatnik, ale dysponowanie nimi jest ograniczone. Może je bowiem przeznaczyć na zapłatę podatków (nie tylko VAT) i składek ZUS.

Od 1 listopada br. zaszły jedynie niewielkie zmiany w zasadach prowadzenia rachunków VAT, choć niektóre będą miały istotne znaczenie dla podatników. Jedną z takich zmian jest kwestia dotycząca zamknięcia rachunku VAT w przypadku, gdy jest on zamykany z tzw. osadem.

Co zrobić z „osadem"

Stosownie do art. 62e ust. 1 prawa bankowego, przed zamknięciem rachunku rozliczeniowego bank zamyka rachunek VAT, który jest prowadzony dla tego rachunku...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11523

Wydanie: 11523

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament