Pensje w spółkach mają zależeć od polityki
Katarzyna Sarek-Sadurska Iza Gawryjołek Przed walnymi zgromadzeniami w spółkach z siedzibą w Polsce, których co najmniej jedna akcja jest dopuszczona do obrotu na rynku regulowanym, nowe zadania i mało czasu na ich realizację.
W sobotę 30 listopada weszła w życie nowelizacja ustawy o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych. Wprowadza ona szereg obowiązków dla spółek giełdowych.
Nowelizacja implementuje dyrektywę 2017/828, powszechnie nazywaną dyrektywą praw akcjonariuszy II (Shareholders Rights Directive II, „SRD II"). Celem tej regulacji jest wzmocnienie pozycji akcjonariuszy dużych spółek działających na rynku regulowanym oraz zwiększenie przejrzystości stosunków pomiędzy akcjonariuszami a spółką. SRD II przyznaje akcjonariuszom spółek giełdowych wiele uprawnień w ramach nadzoru korporacyjnego. Jednym z ważniejszych jest prawo wyrażenia opinii co do polityki wynagrodzeń osób zarządzających spółką. Drugi instrument wprowadzony dyrektywą, mający polepszyć realizację długoterminowych interesów oraz stabilność spółki, to obowiązek składania sprawozdań o wynagrodzeniach.
Potrzebne uchwały
Z chwilą wejścia w życie nowelizacji w ustawie pojawił się rozdział regulujący politykę wynagrodzeń i sprawozdań o wynagrodzeniach. Nałożył on na spółki mające siedzibę na terytorium Polski, których co najmniej jedna akcja jest dopuszczona do obrotu na rynku regulowanym, obowiązek wdrożenia polityki wynagrodzeń oraz sporządzania corocznych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta