Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Niewiedza gorsza od hakerów

02 grudnia 2019 | Życie Regionów
Jeśli wskutek cyberataku dojdzie do wycieku danych osobowych, dla gminy może to oznaczać bardzo dotkliwe kary
źródło: AdobeStock
Jeśli wskutek cyberataku dojdzie do wycieku danych osobowych, dla gminy może to oznaczać bardzo dotkliwe kary

Cyberprzestępcy stanowią zagrożenie dla samorządów, lecz prawdopodobnie nie tak duże, jak by się wydawało. Groźniejszy może być brak wiedzy i niefrasobliwość urzędników. Wojciech Maroszek

Sytuacja sprzed pięciu lat. Pół miliona złotych miało trafić na konta dwóch firm budowlanych, które na zlecenie gminy Rząśnia w woj. łódzkim wybudowały drogę i plac zabaw. I choć pieniądze zostały wysłane – gmina się nie ociągała – ostatecznie nie trafiły do adresatów. Na pierwszy rzut oka dane przelewów się zgadzały: zostali wpisani właściwi odbiorcy, tytuły wpłat i kwoty. Jedynie numery kont były błędne, co wyszło na jaw po jakimś czasie. Przestępcy podmienili je w ostatniej chwili, w momencie zatwierdzania przelewów. Osoba, które fizycznie wykonywała operację, nie miała o niczym pojęcia.

Podobnym sposobem hakerzy okradli gminę Gidle, również w woj. łódzkim, również w 2014 roku. Wzbogacili się o 317 tys. zł, przekierowując urzędowe przelewy na inne konto. Choć taka kwota nie rujnuje budżetu gminy, zmusza ją do dokonania w nim istotnych przesunięć. Do tego wizerunkowo wygląda to fatalnie. Jak okazało się niespełna dwa lata później, za obu sytuacjami stała ta sama grupa. W międzyczasie udało im się okraść trzy inne gminy, a łączna wartość ich łupu przekroczyła dwa miliony złotych. Pięciu oskarżonych w tej sprawie przyznało się do winy.

Zagrać na nosie, zamiast okraść

Co prawda o atakach hakerskich i kradzieży pieniędzy z wirtualnych kont słyszy się dużo, to jednak news z rodzaju „hakerzy okradli gminę"...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11523

Wydanie: 11523

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament