Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sojusznicy bez respektu

02 grudnia 2019 | Świat | Jędrzej Bielecki
Analiza Emmanuela Macrona (z prawej) stanu NATO jest „chora” – uważa prezydent Turcji Tayyip Erdogan (z lewej). W Paryżu uznano to za obelgę
źródło: AFP
Analiza Emmanuela Macrona (z prawej) stanu NATO jest „chora” – uważa prezydent Turcji Tayyip Erdogan (z lewej). W Paryżu uznano to za obelgę

Wtorkowe spotkanie przywódców sojuszu w Watford pod Londynem skrócono do trzech godzin, aby kłótnie nie wymknęły się spod kontroli.

 

To powinna być okazja do składania sobie życzeń, skoro równo 70 lat temu w Waszyngtonie podpisano traktat, który powołał najpotężniejszy pakt wojskowy w historii świata. Ale na dwa dni przed zjazdem, który oficjalnie nawet nie nazywa się szczytem, chodzi raczej o uniknięcie otwartej pyskówki między prezydentami i premierami krajów NATO.

Na razie to się nie udaje. W piątek prezydent Turcji Tayyip Erdogan uznał, że analiza Emmanuela Macrona stanu sojuszu jest „chora i powierzchowna", a francuski przywódca „powinien sprawdzić, czy jego mózg nie jest w stanie śmierci klinicznej".

To odpowiedź na wywiad Francuza dla „The Economist" sprzed trzech tygodni, w którym uznał, że na „śmierć kliniczną" cierpi samo NATO, skoro ani Ameryka nie powiadomiła sojuszników o wycofaniu się z Syrii, ani Turcja nie ostrzegła ich o rozpoczęciu ofensywy przeciw Powszechnym Jednostkom Ochrony (YPG), kurdyjskiej organizacji, która była do tej pory kluczowym sojusznikiem Zachodu w walca z tzw. Państwem Islamskim.

Jeden z doradców Macrona przyznał francuskim mediom: „To nie są oświadczenia, tylko obelgi. Prezydent mówi rzeczy jasno...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11523

Wydanie: 11523

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament