Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Frankowicze częściej wygrywają z bankami

02 grudnia 2019 | Ekonomia i rynek
źródło: Rzeczpospolita

W sądach powszechnych klienci są górą, ale w prawomocnych wyrokach walka jest wyrównana i nie mogą liczyć na pewne wygrane. Nowych spraw sądowych szybko przybywa. maciej rudke

 

Po wydanym 3 października wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie państwa Dziubaków, który był korzystny dla frankowiczów, śledzimy wyroki sądów w podobnych sprawach. W październiku statystyka sprzyjała klientom: wygrali 65 proc. spośród 31 spraw. Listopad jeszcze wzmocnił korzystny dla nich trend.

Różne orzeczenia

W miesiącu tym polskie sądy wydały 54 wyroki w sprawach hipotek walutowych. W 40 wygrali klienci (zatem 74 proc. wydanych w listopadzie wyroków było dla nich korzystnych), pięć spraw skierowano do ponownego rozpatrzenia, tylko w dziewięciu wygrały banki – wynika z danych zebranych przez kancelarię Votum i „Rzeczpospolitą".

Wyroków prawomocnych było tylko 11 i w tym zakresie walka frankowiczów z bankami jest już bardziej wyrównana: klienci wygrali w sześciu sprawach, przegrali w pięciu (w październiku w prawomocnych wyrokach częściej wygrywali klienci). – W orzeczeniach sądów apelacyjnych wydaje się częściej zauważalny ekonomiczny aspekt skutków ewentualnej nieważności umowy kredytowej, której to analizy sądy I instancji zazwyczaj nie przeprowadzały – mówi Aleksandra Horbatowska z kancelarii...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11523

Wydanie: 11523

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament