Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Adwokaci ostrzegają przed presją ministra

02 grudnia 2019 | Prawo co dnia | Marek Domagalski

Nie ustaje krytyka najnowszej uchwały siedmioosobowego składu Izby Dyscyplinarnej SN zwiększającej uprawnienia prokuratora generalnego.

Skutek uchwały jest taki, że prokurator generalny może wnieść kasację od każdego prawomocnego orzeczenia sądu dyscyplinarnego adwokatów (radców). A zgodnie z art. 91a prawa o adwokaturze, kasacja przysługuje ministrowi sprawiedliwości od orzeczenia wydanego przez Wyższy Sąd Dyscyplinarny korporacji.

Wkracza minister

Kwestia, którą zajął się SN, wynikła w dyscyplinarce adwokata Romana Giertycha za jego ostry komentarz pod adresem prokuratury badającej katastrofę smoleńską. W ocenie prokuratury komentarz stanowił nadużycie prawa do wypowiedzi.

Rzecznik dyscyplinarny adwokatury i sąd dyscyplinarny warszawskiej izby umorzyły sprawę, ale od tego postanowienia sądu kasację złożył prokurator generalny. Stąd wynikł problem,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11523

Wydanie: 11523

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament