Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nowa opłata nie trafi do gmin

02 grudnia 2019 | Życie Regionów
Dochody z opłaty miejscowej pomagają gminom budować infrastrukturę turystyczną
źródło: Shutterstock
Dochody z opłaty miejscowej pomagają gminom budować infrastrukturę turystyczną

Zamiast należności za klimat i walory krajobrazowe turyści uiszczać mają należność za nocleg w danej miejscowości. MARIA WEBER

Ministerstwo Sportu i Turystyki zamierza pozbawić gminy dochodów własnych w postaci opłaty uzdrowiskowej i miejscowej. Zamiast tych opłat chce wprowadzić jednakowy dla wszystkich podatek turystyczny. Kto z niego skorzysta?

Powyższa konkluzja wynika z analizy dokumentu zwanego białą księgą regulacji systemu promocji turystycznej w Polsce, która powstała na zamówienie resortu turystyki. Autorzy opracowania przypominają, że obecnie gminy mające korzystne właściwości klimatyczne, walory krajobrazowe lub mające na swoim terenie obszary, którym nadano status ochrony uzdrowiskowej lub uzdrowiska, mogą pobierać tzw. opłaty klimatyczne, do których należy opłata uzdrowiskowa i opłata miejscowa. Opłata uzdrowiskowa ma wyższą stawkę niż miejscowa. W analizie czytamy, że wyodrębnienie dwóch opłat i brak metod poboru wpływa na ich niski poziom.

Osoby prowadzące działalność hotelową często jej nie naliczają, ich pobór więc mija się z celem. Dlatego lepiej rozważyć likwidację opłaty miejscowej i uzdrowiskowej i zastąpić je ujednoliconą opłatą turystyczną, która uwzględni w systemie opłat wszystkie gminy. Dzięki temu to rozwiązanie będzie miało charakter ogólnopolski. Sprawi też zwielokrotnienie wpływów w stosunku do obecnego poziomu opłat klimatycznych. Problem w tym, że przyszła opłata...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11523

Wydanie: 11523

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament