Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Korektę usługi objętej reverse charge należy ująć wstecznie

02 grudnia 2019 | Podatki i księgowość | Gabriela Łuc

O obowiązku rozliczenia VAT z tytułu wykonania usługi przez nabywcę decyduje to, czy została ona wymieniona w załączniku nr 14 do ustawy, określającym usługi objęte przed 1 listopada 2019 r. mechanizmem odwrotnego obciążenia, a nie okoliczności, które jej towarzyszą, takie jak sposób wynagrodzenia, czy szczególne wymogi najemcy, na rzecz którego wykonywane są prace.

Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w wyroku z 26 września 2019 r. (III SA/Wa 308/19).

Wnioskodawca świadczył usługi budowlane na rzecz zamawiającego, rozliczając VAT na zasadach ogólnych. Zgodnie z umową, po uprawomocnieniu się decyzji o przeniesieniu pozwolenia na budowę, dalsze prace realizować miał inny podmiot, wstępując we wszystkie prawa i obowiązki zamawiającego związane z realizacją inwestycji, natomiast wnioskodawca miał pełnić rolę podwykonawcy. Usługi świadczone przez wnioskodawcę miały podlegać odwrotnemu obciążeniu, w związku z czym generalny wykonawca zwrócił się do niego o wystawienie faktur korygujących. Wnioskodawca uważał, że korektę należy ująć w deklaracji składanej za okres, w którym otrzymał potwierdzenie otrzymania przez nabywcę faktury korygującej.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11523

Wydanie: 11523

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament