Korektę usługi objętej reverse charge należy ująć wstecznie
O obowiązku rozliczenia VAT z tytułu wykonania usługi przez nabywcę decyduje to, czy została ona wymieniona w załączniku nr 14 do ustawy, określającym usługi objęte przed 1 listopada 2019 r. mechanizmem odwrotnego obciążenia, a nie okoliczności, które jej towarzyszą, takie jak sposób wynagrodzenia, czy szczególne wymogi najemcy, na rzecz którego wykonywane są prace.
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w wyroku z 26 września 2019 r. (III SA/Wa 308/19).
Wnioskodawca świadczył usługi budowlane na rzecz zamawiającego, rozliczając VAT na zasadach ogólnych. Zgodnie z umową, po uprawomocnieniu się decyzji o przeniesieniu pozwolenia na budowę, dalsze prace realizować miał inny podmiot, wstępując we wszystkie prawa i obowiązki zamawiającego związane z realizacją inwestycji, natomiast wnioskodawca miał pełnić rolę podwykonawcy. Usługi świadczone przez wnioskodawcę miały podlegać odwrotnemu obciążeniu, w związku z czym generalny wykonawca zwrócił się do niego o wystawienie faktur korygujących. Wnioskodawca uważał, że korektę należy ująć w deklaracji składanej za okres, w którym otrzymał potwierdzenie otrzymania przez nabywcę faktury korygującej.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta