Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kobiety nadal wolniej awansują i mniej zarabiają niż panowie

02 grudnia 2019 | Ekonomia i rynek
źródło: Rzeczpospolita

Średnie płace mężczyzn są znacznie wyższe niż pań. Przyczyn tego jest wiele i dlatego zmiany dokonują się powoli. Anna Cieślak-Wróblewska

 

Około 5,45 tys. zł zarabia przeciętnie mężczyzna w Polsce, a kobieta – prawie 0,9 tys. zł mniej, czyli 4,54 tys. zł – pokazują wstępne wyniki raportu Głównego Urzędu Statystycznego „Struktura wynagrodzeń w październiku 2018 r.". Tego typy badania GUS przeprowadza raz na dwa lata, a szczególny nacisk jest kładziony właśnie na różnice płac z powodu rodzaju wykonywanej pracy, wieku, płci.

Duże dysproporcje

Jeśli chodzi o różnice między płciami, to okazuje się, że największe występują w tych zawodach, które wymagają wyższego wykształcenia. I tak, wśród kierowników, urzędników wyższego stopnia i władz publicznych, zarobki kobiet sięgają 8,1 tys. zł, zaś mężczyzn są aż o 35 proc. wyższe (10,9 tys. zł). Wśród wszelkiej maści specjalistów różnice sięgają prawie 33 proc., a wśród techników i tzw. personelu średniego – ponad 30 proc. Ogromne rozpiętości.

Ponad 30-proc. GUS odnotował także w grupie zawodowej „robotnicy przemysłowi" – tu zwykle nie trzeba wykształcenia wyższego. I tak kobieta zarabia 3,25 tys. zł, a mężczyzna – 4,3 tys. zł.

Ciekawe, że w niektórych grupach zawodów nie widać wielkiej rozbieżności w zarobkach ze względu na płeć. Tak jest głównie wśród pracowników biurowych, pracowników usług i sprzedawców oraz...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11523

Wydanie: 11523

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament