Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Taka sama deklaracja w każdej gminie

02 grudnia 2019 | Podatki i księgowość | Mateusz Prusak, Filip Kaplita

Przedsiębiorcy, którzy będą w terminie do 31 stycznia składać deklaracje na podatek od nieruchomości na 2020 rok, skorzystają 
z jednolitego wzoru formularza, niezależnie od miejsca, gdzie prowadzą działalność.

1 lipca br. weszły w życie dwa rozporządzenia ministra finansów, które stanowią przełom w dotychczasowym sposobie rozliczeń podatku od nieruchomości. Pierwsze z rozporządzeń dotyczy wprowadzenia jednolitych wzorów deklaracji podatkowych m.in. na podatek od nieruchomości. Natomiast drugie umożliwia przesyłanie deklaracji za pomocą środków komunikacji elektronicznej. W szerszej praktyce stosowanie tych rozporządzeń będzie miało miejsce od stycznia 2020 r.

Żmudna praca

Aż do 1 lipca br. każda z gmin przygotowywała własny formularz deklaracji na podatek od nieruchomości. W konsekwencji, na terenie naszego kraju istniało łącznie ponad 2400 różnych wzorów deklaracji na podatek od nieruchomości. Było to poważnym problemem dla przedsiębiorców prowadzących działalność na terenie różnych gmin, z uwagi na fakt, iż nie istniała centralna baza danych pozwalająca na pobranie tych dokumentów w czasie corocznego wypełniania deklaracji na podatek od nieruchomości. Ponadto zakres informacji o nieruchomościach, które podatnicy zobowiązani byli uwzględnić w deklaracjach, często nie był jednakowy w poszczególnych gminach.

Rozporządzenie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11523

Wydanie: 11523

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament