Kolejne miasta mówią „nie” paleniu węglem w piecach
Zakaz wprowadza Wrocław. W jego ślady idą Rabka-Zdrój i Sopot, a Kraków chce wyższych mandatów.
Czyste powietrze zaczyna być priorytetem dla wielu samorządów. Przybywa miejsc, gdzie nie będzie wolno palić węglem. Zakaz wprowadza Wrocław i uzdrowiska dolnośląskie. Przymierza się do tego Tarnów, Rabka-Zdrój, Sopot, Racibórz, Sosnowiec, Rybnik oraz Podkowa Leśna. Kraków, pierwsze miasto, gdzie obowiązuje zakaz palenia węglem, chce natomiast wyższych mandatów za jego łamanie.
Ministerstwo Klimatu zapewnia, że przygląda się działaniom samorządów i gdy zajdzie taka potrzeba, zmieni przepisy, by łatwiej było walczyć ze smogiem.
– Zamierzamy też kontynuować realizację programu „Czyste powietrze" – mówi Aleksander Brzózka z ministerstwa. I dodaje: – Budżet programu na lata 2018–2029 wynosi ok. 103 mld zł i szacuje się, że w jego ramach możliwa będzie wymiana ok. 3 mln nieefektywnych źródeł ciepła.
Do tej pory uchwały antysmogowe były podejmowane dla całych województw. Posiada je 11 z nich, m.in. mazowieckie, dolnośląskie, małopolskie oraz śląskie. Zawierają zakaz palenia w piecu kiepskiej jakości węglem, nabywania kotłów niskiej klasy, a także zasady wymiany kopciuchów na piece ekologiczne. Coraz częściej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta