Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

„Wojna o pokój”, czyli podatek minimalny obciąża branżę hotelarską

02 grudnia 2019 | Podatki i księgowość | Łukasz Szatkowski

Według dyrektora KIS podatkiem od przychodów z budynków są objęte nie tylko biurowce i galerie handlowe, ale także m.in. ośrodki szkoleniowe, hale widowiskowe, obiekty sportowe, stadiony oraz obiekty hotelowe i noclegowe.

 

Dyrektor KIS w kwietniu br. wydał interpretację, w której poszerzył wykaz obiektów podlegających opodatkowaniu podatkiem minimalnym od przychodów z budynków. Lista rozszerzyła się o ośrodki szkoleniowe, hale widowiskowe, obiekty sportowe, stadiony oraz o obiekty hotelowe i noclegowe. Podstawa opodatkowania tych ostatnich powoduje największy dysonans, ze względu na to, że niejako utożsamia gościa hotelowego z najemcą.

Konfederacja Lewiatan oraz Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego w piśmie z 30 września 2019 r. skierowanym do Ministerstwa Finansów zaapelowały o uchylenie wadliwej interpretacji KIS oraz o wydanie dodatkowej interpretacji zakazującej stosowania rozszerzającej wykładni art. 24b ust. 1 ustawy o CIT. W odpowiedzi MF przesłało pismo z 8 października 2019 (DPP13.8221.72.2019.CPIJ), z którego wynika, że treść kontrowersyjnej interpretacji zostanie „poddana ocenie Sądu, który dokona wykładni przepisu art. 24b ust. 1 ustawy o CIT oraz wypowie się co do metod oraz wykładni zastosowanej przez Dyrektora KIS". Izba zapowiada, że będzie rozważać podjęcie dalszych kroków w obronie hotelarzy objętych niesłusznie tzw. podatkiem minimalnym.

Cel i transformacja

Wprowadzony z początkiem 2018 r. podatek minimalny od przychodów z budynków miał na celu przeciwdziałanie unikaniu opodatkowania przez...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11523

Wydanie: 11523

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament