Kalkulacja podatku dochodowego
Kalkulacja CIT za ubiegły rok stanowić będzie znacznie większe wyzwanie w porównaniu do lat poprzednich. Wszystko za sprawą zmian wprowadzonych tzw. Polskim Ładem obowiązujących od 1 stycznia 2022 r.
Reforma ta – największa w najnowszej historii polskiego prawa podatkowego – wprowadzona była pospiesznie, bez zapewnienia odpowiednich konsultacji. W efekcie już w trakcie roku konieczne były zmiany przepisów. Największe z nich to tzw. Polski Ład 2.0 oraz Polski Ład 3.0. Ze względu na wadliwość regulacji – ostatecznie część zawieszono, część zmieniono, a cześć w ogóle uchylono. Należy jednak oczekiwać, że to nie koniec i w roku 2023 podatnicy mogą oczekiwać kolejnych nowelizacji.
W trakcie 2022 roku cześć podatników pospiesznie dostosowało umowy czy sposób prowadzenia biznesu pod wymogi nowego prawa. Modyfikacje dotyczyły na przykład podwyższenia rentowności w celu ograniczenia ryzyka objęcia spółki nowym podatkiem minimalnym. Przepis ten ostatecznie został zawieszony do końca 2023 r. Spółki nieruchomościowe dokonywały zmian zasad wyceny budynków, aby w dalszym ciągu móc zaliczyć amortyzację do kosztów podatkowych. Inne przedsiębiorstwa z kolei modyfikowały umowy pod kątem przepisów o ukrytej dywidendzie – przepisy miały być stosowane od 2023 r, ale były tak wadliwe, że Polski Ład 3.0 całkowicie je uchylił.
W artykule wskazane zostaną zagadnienia nowe lub takie, które – jak wynika z praktyki – często są pomijane lub stanowią wyzwanie dla podatników.
Przygotowanie
Każdą kalkulację...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta